گفت و گوی اختصاصی با حبیب اله احمدی، کارآفرین نمونه حوزه صنعت برق

در این گفتگو به پای صحبت های حبیب اله احمدی ابهری کارآفرین نمونه در حوزه صنعت برق و مدیرعامل شرکت آرتیمان الکتریک ابهر با برند تجاری سیمکا نشسته ایم. شما را به خواندن این گفتگو دعوت می کنیم.

۱- خودتون را کامل معرفی بفرمایید و کمی از سوابق تحصیلی و مدیریتی خود برای ما صحبت کنید

بسم الله الرحمن الرحیم : حبیب اله احمدی ابهری هستم متولد ۱۳۶۱ شهرستان ابهر، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد برق قدرت و از سال ۱۳۸۷ وارد بازار کار شدم و پس از کسب تجربیات سازنده در صنایع مختلف تولیدی و همچنین بازار کسب و کار و داشتن علاقه شدید به تولید، زمینه سیم و کابل را جهت سرمایه گذاری انتخاب کردم.

۲- گزارش کاملی از شرکت و تولیدات خودتون برای ما تشریح کنید

شرکت آرتیمان الکتریک ابهر با برند تجاری سیمکا راد واقع در ورودی شهرک صنعتی شریف ابهر در سال ۱۳۹۲ تاسیس و از ابتدای سال ۱۳۹۳ تولید انواع سیم و کابل صنایع برق و مخابرات را آغاز نموده است. این شرکت با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات مدرن و بکارگیری نیروهای متخصص توانسته است انواع سیم و کابل های مورد نیاز در صنایع مختلف به ویژه ساختمان را تولید و عرضه نماید.

با توجه به سیاست اصولی این شرکت جهت تولید محصولاتی با کیفیت جهانی، پیاده سازی سیستم های کیفی در بخش های مختلف شامل: طراحی، ساخت، کنترل کیفیت و بازرگانی از ابتدای امر مد نظر بوده و سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 را به صورت فراگیر و مستمر مورد استفاده قرار می دهد.

این شرکت با توجه به گستره روز افزون و وسیع کاربرد کابل های تخصصی در پروژه های صنعتی و عمرانی، توسعه و افزایش تنوع محصولات خود را همواره در دستور کار قرار داده است و به همین دلیل پس از اخذ استاندارد های بین المللی موفق به عرضه سبد محصولات خود در کشورهای همسایه گردید.

این شرکت در سال ۱۳۹۶ موفق به اختراع محصول جدیدی تحت عنوان سیم افشان مقاوم در برابر آتش ضد موریانه و ضد جوندگی گردید و توانست با شماره ثبت ۹۳۱۴۰ در مرکز مالکیت معنوی کشور به ثبت برساند که در ادامه از مراحل ثبت تا تولید این محصول بیشتر خواهم گفت.

 ۳- شما چند نوع تولید دارید و مهمترین شاخص و مزیت تولیدات شما چیست

سبد محصولات و تولیدات شرکت بسیار گسترده و وسیع می باشد ولی به صورت گروهی به آن اشاره می کنم

  • سیم و کابل های ساختمانی
  • کابل های ابزار دقیق
  • کابل های کنترل
  • کابل های کواکسیال
  • کابل های فشار ضعیف و فشار متوسط
  • کابل های مخابراتی

مزیت تولیدات شرکت آرتیمان الکتریک ابهر در کیفیت، نوآوری و خلاقیت می باشد و به این دلیل شعار شرکت نیز بر این اساس نگاشته شده است: “کیفیت در پرتو نوآوری و خلاقیت” از دیگر ویژگی محصولات ما می توان به بسته بندی مدرن و منحصر به فرد محصولات اشاره کرد که در نوع خودش کاملا بی نظیر می باشد.

البته ناگفته نماند یکی دیگر از مزیت های محصولات سیمکا راد قیمت بسیار مناسب و رقابتی آن در مقایسه با کالاهای مشابه در بازار می باشد و مهمترین شاخص و مزیت محصولات سیمکا راد، استاندارد بودن محصولات به معنا و مفهوم واقعی می باشد و مخصوصا این اطمینان به مصرف کننده داده می شود که با استفاده از محصولات “نسوز” سیمکا راد، دیگر نگران خطرات آتش سوزی به واسطه افت ولتاژ و یا حرارت بیش از حد هادی و اتصالات سیم ها نباشند.

۴- در سال جهش تولید که سال ۱۳۹۹ نام گذاری شده چه برنامه ای در دستور کار دارید

سال ۱۳۹۹ به عنوان سال “جهش تولید” از طرف مقام معظم رهبری طبق روال هر ساله نام گرفت و توسط شرکت نیز برنامه های سال جهش تولید در ۶ محور تدوین گردیده است که شامل توسعه تولیدات شرکت در راستای جهش تولید، مدیریت و توسعه صادرات به کشورهای همسایه، توسعه فناوری محصولات دانش بنیان، مدیریت بازار و ساماندهی تجاری، بهبود فضای کسب و کار شرکت مرتبط با بازار، تامین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری

بر اساس اطلاعاتی که از سوی واحد تحقیق و توسعه شرکت دریافت کردم به ۳ مورد از مهمترین هدف گذاری های این برنامه می پردازم:

  • افزایش درآمد ۱۰ میلیون دلاری از توسعه تولیدات شرکت

برای مثال در محور اول یعنی توسعه تولیدات شرکت در راستای جهش تولید، شرکت آرتیمان الکتریک ابهر در نظر دارد خطوط تمام اتوماتیک تولید سیم و کابل های خاص را خریداری نموده و جهت تکمیل سبد تولیدات شرکت و افزایش درآمد ۱۰ میلیون دلاری گام بردارد. 

  • افزایش ۲۰ میلیون دلاری صادرات به ۱۰ کشور همسایه

در محور دوم که موضوع آن مدیریت و توسعه صادرات است، افزایش تنوع محصولات صادراتی مد نظر بوده و افزایش صادرات به میزان ۲۰ میلیون دلار به ۱۰ کشور همسایه، تولید ۵۰۰۰ تنی محصولات شرکت و توسعه صادرات این محصولات به کشورهای همسایه (عراق، سوریه، عمان، قطر، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکیه، گرجستان، هند و …)، از جمله اهداف مهم این شرکت می باشد.

  • افزایش تولید محصولات با فناوری بالا و دانش بنیان

در محور سوم یعنی، توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان نیز می توان به هدفگذاری، اندازه گیری و بهبود بهره وری عوامل تولید، اجرای طرح توانمند سازی تولید، توسعه اشتغال پایدار در راستای ارتقای بهره وری و افزایش محصولات دانش بنیان (سیم افشان ساختمانی مقاوم در برابر آتش، ضد موریانه و ضد جوندگی) اشاره کرد.

 

۵- آیا در سال ۱۳۹۸ که سال رونق تولید نامگذاری شده بود به اهداف خود رسیدید

با توجه به سند چشم انداز شرکت، اهداف شرکت به ۳ گروه تقسیم می شود که به آنها اشاره میکنم

اهداف کوتاه مدت، اهداف بلند مدت و اهداف کلان شرکت

نمی توان به صراحت گفت که در سال گذشته به همه اهدافمان رسیده ایم به عنوان مثال تولید کابل های ابزار دقیق در سال ۱۳۹۸ صورت گرفت که از اهداف کوتاه مدت شرکت بوده است.

یا مثلا افزایش صادرات محصولات تولیدی، ارزش آفرینی برای مشتریان و تقویت مزیت های رقابتی در سطح بین الملل که از اهداف بلند مدت شرکت محسوب میشود و امکان دست یابی به آنها شاید چندین سال متوالی طول بکشد.  

و تامین سیم و کابل های مورد نیاز ایران و کشورهای منطقه، افزایش سودآوری شرکت در بازارهای منطقه که از اهداف کلان شرکت بوده و تا آخر برای رسیدن به چنین اهدافی گام های استوار و محکم خواهیم برداشت.

ما در سال ۱۳۹۸ به اهداف کوتاه مدت شرکت رسیده ایم و البته اهداف کوتاه مدت شرکت هر ساله و برای همان سال تهیه شده و برای اجرایی شدن به مدیریت واحد ها ابلاغ می شود.

۶- در صورت طرح توسعه شرکت برای ما صحبت کنید

هر شرکت برای بقا و ادامه حیات خود نیاز به طرح توسعه دارد و ما هم از این امر مستثنی نیستیم، تمامی چشم انداز و اهداف شرکت بر اساس توسعه نوشته شده است به عنوان مثال افزایش صادرات به ۱۰ کشور همسایه همان توسعه در صادرات می باشد و یا اینکه افزایش تولیدات شرکت به میزان ۵۰۰۰ تن در سال یعنی توسعه در میزان تولیدات شرکت و به تبع آن افزایش و توسعه نیروی انسانی شرکت.

۷- در رابطه با بازارهای خارجی و مشتریان خارج از کشور توضیح دهید

یکی از مهمترین اهداف شرکت که در سند چشم انداز شرکت نیز به آن اشاره و تاکید شده بازارهای خارجی و مخصوصا بازار کشورهای منطقه می باشد، افزایش و توسعه صادرات به ۱۰ کشور همسایه (عراق، سوریه، عمان، قطر، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکیه، گرجستان، هند و …)، از جمله اهداف مهم این شرکت می باشد. که تا حدودی توانستیم به بازارهای منطقه وارد بشیم و خودمان را معرفی کنیم و برای رسیدن به این مهم شرکت در نمایشگاه های این کشورها یکی از برنامه های مهم ما بوده و می باشد.

۸- چه سهمی در بازار داخل دارید و مهمترین پروژه های داخلی شما کدام است

سهم فروش ما در بازار داخل قابل قبول بوده و در اکثر استان ها نمایندگی انحصاری فروش داریم و البته در چند استان نمایندگی نداریم که دوستان واحد فروش مذاکراتی در این استان ها انجام دادند که به لطف الهی در آینده خیلی نزدیک این استان ها را نیز تحت پوشش قرار خواهیم داد و از مهمترین پروژه های این شرکت می توان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، بازار بزرگ ایران (ایران مال)، پروژه مریم (تهران)، پروژه کوهستان (تهران) و پروژه نخجوان و … اشاره کرد.

۹- تاثیر اپیدمی کرونا در روند کاری شما چگونه بوده است

همانطور که همه ما می دانیم اپیدمی کرونا بر کل اقتصاد جهان تاثیر منفی داشته و کماکان نیز دارد و شرکت آرتیمان الکتریک ابهر نیز از تاثیرات این اپیدمی مستثنی نبوده و با توجه به گزارشات مالی شرکت می توان گفت که در تولید و فروش محصولات شرکت حداقل ۳۰% کاهش داشته ایم، اما امیدواریم با شکست این ویروس منحوس دوباره بتوانیم با ۱۰۰% ظرفیت و تمام توان در خدمت اقتصاد و به ویژه صنعت برق کشور باشیم.

۱۰- نگاه دولت به کار و تولیدات شما چگونه بوده است

در کل نگاه مسئولین و دولتمردان به امر تولید قابل قبول نبوده و تولید کنندگان با مشکلات فراوانی مواجه هستند از امورات بانکی گرفته تا مشکلات بیمه ای و تامین اجتماعی و مالی و دارایی، وقتی اقتصاد یک مملکت در گرو تولید می باشد باید نگاه ویژه ای به تولید و صنعت کشور شود تا تولید کننده بتواند روی توسعه کار تمرکز کند و و وقتی اینگونه باشد تولید کشور روز به روز افزایش یافته و به سمت رشد پیش می رود و در نهایت درآمد سرانه هر شخص نیز افزایش پیدا کرده و مردم به رفاه نسبی و مطلوبی دست پیدا می کنند.

۱۱- مهمترین مشکلات شما چیست و چشم انداز کار خودتون رو چگونه می بینید

   مهمترین مشکلات و دغدغه تمامی تولید کننده ها ثبات قیمت ها و کنترل بازار می باشد و در کار ما هم دقیقا همینطور، بی ثباتی قیمت ها و بازار نه تنها ارزش افزوده ای برای ما به ارمغان نمی آورد بلکه منجر به ضرر و زیان ما میشود.

چون ما اعتقاد داریم انسان به امید زنده است، پس امیدواریم آینده خوبی برای ما و مردم ما رقم بخورد که البته این امر مستلزم حمایت همه اقشار جامعه از یکدیگر می باشد، به عنوان مثال اگر حمایت از کالای ایرانی و خرید آن در دستور خرید هر خانوار ایرانی قرار گیرد و اگر این فرهنگ در ما نهادینه شود کمترین نتیجه اش این خواهد بود که شرکت های داخلی فعال بوده و تولید داخل نیز افزایش پیدا میکند و باز هم درآمد سرانه هر شخص بالا رفته و در نهایت منجر به رفاه و آرامش در جامعه می شود. به نظر من مردم هر جامعه ای در داشتن یک چشم انداز شرکت و به ثمر نشستن آن نقش اساسی ایفا میکنند و فقط صرفا داشتن یک چشم انداز قوی نمی تواند ملاک هر شرکت و تولید کننده ای باشد.

۱۲- تاثیرات تحریم ها و نوسانات نرخ ارز بر روند تولیدات شما چگونه بوده است

قطعا تحریم ها تاثیرات زیادی بر روند تولید کشور دارد ولی مهمتر از آن ثبات قیمت ارز و دلار می باشد به این ترتیب که افزایش قیمت دلار در تامین مواد اولیه ما تاثیر گذاشته و در نهایت قیمت تمام شده ما و هر تولید کننده دیگری بالا می رود و رقابت پذیری در بازار با مشکلات زیادی مواجه می شود و مهمتر از همه این موارد اصل سرمایه هر تولید کننده نیز کاهش می یابد بدین گونه که تا کالایی تولید شود و روانه بازار گردد و به پول تبدیل شود یک پروسه حداقل ۲۰ روزی لازم دارد و در خوش بینانه ترین حالت اینکه پول جنس فروخته شده رو بعد ۲۰ روز باید با کاهش ۲۰ درصدی به مواد اولیه تبدیل کنید چرا که قیمت ها هر روز رو به افزایش بوده و این بی ثباتی کمر تولید کننده را می شکند.

۱۳- در رابطه با اختراع “سیم مقاوم در برابر آتش، ضد موریانه و ضد جوندگی” و ویژگی های این محصول توضیح دهید 

اگر بخواهم به طور خلاصه توضیح دهم اینکه استفاده از سیم­های افشان ساختمانی با عایق PVC تا به امروز ادامه داشته و با نقاط ضعف بسیاری همراه بوده است. به عنوان مثال، می­توان به تحمل درجه­ی حرارت پایین عایق در برابر شعله و آتش (تا°C 70)، مقاوم نبودن عایق در برابر جانوران موذی مانند موریانه­ها، جونده­ها و …، داشتن نوعی مواد هالوژن­دار به ویژه کلر (گاز کلر تولیده شده در هنگام آتش سوزی مسموم کننده است)، اشاره کرد.

تحقیقات نشان می­دهد تقریبا ۲% از کل هزینه­های یک ساختمان مربوط به سیم­های برق است. در حالی که استفاده از سیم­های معمولی با عایق PVC نه تنها ساختمان­ها را از خطرات آتش­سوزی ایمن نمی­سازد، بلکه ۹۸% از هزینه­های انجام شده­ی دیگر نیز با خطر آتش­سوزی مواجه بوده و گاه جان انسان­ها را نیز به خطر می­اندازد.

با توجه به نقایص موجود در سیم­های معمولی با عایق PVC، شرکت آرتیمان الکتریک ابهر بر آن شد تا با طراحی و تولید محصول جدیدی به نام “سیم افشان ساختمانی مقاوم در برابر آتش، ضد موریانه و ضد جوندگی” برای حل این مشکل اقدام نماید.  

ارتباط علمی با دانشگاه ها، مراکز علمی و پارک های علم و فناوری کشور و به ویژه گروه شیمی دانشگاه شهید چمران اهواز و پارک علم و فناوری خوزستان، بالاخص مشاوره علمی و کمک های شخص جناب آقای “دکتر بابک مختاری” که در آن زمان ریاست پارک علم و فناوری خوزستان را بر عهده داشتند و انجام تحقیقات گسترده واحد تحقیق و توسعه شرکت و بررسی نتایج حاصل از سال ها پژوهش­ آزمایشگاهی، شبیه سازی محیطی و تولیدهای مداوم در مقیاس آزمایشگاهی، سرانجام این اختراع در تاریخ ۲۲/۰۵/۱۳۹۶ در مرکز مالکیت معنوی کشور با شماره ۹۳۱۴۰ به ثبت رسید و در نهایت منجر به تولید سیم افشان ساختمانی مقاوم در برابر آتش، ضد موریانه و ضد جوندگی گردید. و در همین راستا، نسل اول سیم­های افشان ساختمانی مقاوم در برابر آتش، ضد موریانه و ضد جوندگی توسط این شرکت تولید و به بازار مصرف داخلی و خارجی معرفی گردیده است.

محصول مذکور، تمامی مشکلات مطرح شده در سیم­های معمولی با عایق PVC را برطرف و مقاومت حرارتی آن را تا °C 253 بالا می­برد، عایق این محصول در برابر جانوران جونده و موریانه به شدت مقاوم بوده و عاری از هر گونه گاز کلر (مسموم کننده است) می باشد.   

۱۴- سخن آخر

سخن آخر را به جوانان عزیز می گویم که داشتن ایمان و باور، یکی از ارکان مهم در تحقّق هدف‌ها و آرزوهایتان است. ایمان یعنی یقین و اطمینان شما؛ هر چقدر ایمان داشته باشید، همان قدر دریافت می‌کنید؛ به بیان دیگر، بر حسب انتظارات و خواسته هایتان به شما نعمت داده می‌شود. این را بدانید که همیشه بر اساس ایمانتان به شما داده می‌شود. تنها ایمان است که می‌تواند در ذهن اثر بگذارد؛ وقتی شما می‌خواهید به آرزویی برسید، ولی در دل خود برای رسیدن به آن، باور و ایمان کافی و واقعی ندارید و دچار تردید هستید که آیا به هدف تان می‌رسید یا نه، هر چه قدر هم تلاش کنید مطمئن باشید به آن هدف نمی‌رسید.

اگر ایمان نداشته باشید، هیچ اتفاقی برای شما نمی‌افتد. باید باور کنید که خداوند از راه‌های عجیب و غریب که حتی فکرش را هم نمی‌کنید، شما را به اهداف تان می‌رساند. خداوند قدرتمند و توانا به انجام هر کاری است. هر چه که فکر می‌کنید غیر ممکن است را از خدا بخواهید و البته برای رسیدن به آن تلاش کافی داشته باشید و ایمان کامل داشته باشید که به آن خواسته می‌رسید؛ زیرا خداوند، قدرتمند، توانا، بخشنده و مهربان است. بدانید که هر خیر و خوبی از جانب خداست و حضور خداوند را در هر لحظه احساس کنید؛ با این کار قدرتمند می‌شوید و می‌توانید از عهده انجام هر کاری برآیید.

و حرف آخر اینکه؛ ما جوانان این مرز و بوم به آینده ایرانمان امیدوار بوده و در راه تحقق اهداف و آرمان های انقلاب و بنا به فرمایش مقام معظم رهبری در سا ل جهش تولید و البته ایجاد اشتغال قدم های هر چند کوچک ولی متوالی را خواهیم برداشت.

یادمان باشد هر دستاورد علمی و موفقیتی، در هر عرصه ای که باشد مدیون و مرهون خون های پاک جوانانی است که هر کدام از آنها صدها مثل من و تو بوده و بنا به مقتضیات زمان و جهت دفاع از ناموس و خاک پاک ایران عزیزمان از خون خود گذشتند و با ایثار و جوانمردی به ما آزادی و عزت بخشیدند. و به پاس زحمات و خون های پاک ریخته شده، اکنون ما اعلام موجودیت و قدرت می کنیم. یاد و خاطره آنان تا ابد در قلب ما جاودانه خواهد ماند.

 

والسلام علی من اتبع الهدی

شما ممکن است علاقه مند باشید به