مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
20 تیر 1401

BA.۵، حدود ۴۰ درصد موارد کرونا در کشور/ قدرت سرایت بالای این زیرسویه

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد موارد کنونی ویروس در گردش کشور، از نوع BA.۵ است، تاکید کرد: باید رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و تزریق نوبت یادآور، همچنان مورد توجه جامعه باشد.

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه هفتاد و دومین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: روند مبتلایان، بستری ها و اندکی هم مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در کشورهای جهان رو به افزایش است؛ به گونه‌ای که در ۴ منطقه از ۶ منطقه سازمان جهانی بهداشت این افزایش موارد، گزارش شده است.
وی افزود: در روزهای اخیر موارد ابتلا به کرونا در کشور به بیش از دو هزار و بستری‌های جدید به حدود ۳۰۰ نفر رسیده؛ بنابراین توصیه کمیته علمی این است که حتی در فضاهای باز که افراد تجمع دارند و همچنین در فضاهای بسته و وسایل نقلیه عمومی مانند هواپیما، مترو، قطار و اتوبوس حتما در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ماسک هم استفاده شود.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به مصوبه کمیته ملی واکسن مبنی بر تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا، گفت: افراد بالاتر از ۱۸ سال که بیشتر از ۶ ماه از آخرین تاریخ تزریق شان می گذرد، می توانند نوبت یادآور واکسن(سوم و یا چهارم) را تزریق کنند. همچنین گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال که نقص سیستم ایمنی و بیماری های زمینه ای دارند، می توانند نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.
جماعتی تصریح کرد: باتوجه به شرایط کشور، مناسبت های پیش رو، بازگشایی مراکز آموزشی و شیوع زیرسویه های اُمیکرون در کشور به ویژه BA.۵ که بر اساس گزارش های انستیتو پاستور ایران، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد موارد کنونی ویروس در گردش کشور، از نوع BA.۵ است، باید رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و تزریق نوبت یادآور، همچنان مورد توجه جامعه باشد.
وی با بیان اینکه بنظر می رسد که زیرسویه BA.۵ بیشتر از سایر زیرسویه های اُمیکرون در کشور در گردش باشد، ادامه داد: قدرت سرایت زایی این زیرسویه بسیار بالا است اگرچه شدت بیماری زایی، میزان درگیری ریه و مرگ و میر آن بر اساس گزارش های مجامع بین المللی، کمتر از سویه های قبلی از جمله دلتا است اما باتوجه به عوارض بعد از کرونا، باید بر رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و تزریق نوبت یادآور واکسن تمرکز کنیم تا شدت بیماری افراد و گردش ویروس در جامعه کمتر شود.
دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به نقش پروبیوتیک ها در کووید۱۹، گفت: مطالعات انجام شده نشان داده که در برخی کشورها مانند کره جنوبی، پروبیوتیک ها در کنار سایر درمان‌ها می تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت بیماران کووید۱۹ داشته باشد.
بنابر اعلام وبدا، وی افزود: در کشور ما مصرف آنتی بیوتیک ها بی رویه است که موجب بهم خوردن میکروارگارنیسم های روده‌ای می شود، مصرف پروبیوتیک ها می تواند در تنظیم سیستم ایمنی و کمک به درمان و پیشگیری از بیماری های عفونی از جمله کووید۱۹، تاثیر داشته باشد؛ بنابراین توصیه می شود که مصرف لبنیات و داروهای حاوی پروبیوتیک، مورد استفاده قرار گیرد.
جماعتی به افزایش موارد ابتلا به آبله میمونی در جهان اشاره و خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت باتوجه به افزایش موارد این بیماری در دنیا که بر اساس آخرین آمارها، بیش از ۸ هزار و ۲۰۰ مورد بوده، هشدار داده و در کشور ما هم باتوجه به شناسایی این بیماری در ترکیه و امارات، باید گوش به زنگ باشیم.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در خصوص علائم زیرسویه BA.۵ گفت: این زیرسویه، علائم اختصاصی ندارد و همانند سایر زیرسویه‌های اُمیکرون با علائم سیستم تنفسی فوقانی و تب، لرز، ضعف، گلودرد، عطسه و سرفه بروز می کند. زیرسویه BA.۵ در افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند و یا افرادی که واکسینه نشده و سن بالا دارند، حتی می تواند منجر به بستری و یا مرگ و میر شود./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید