مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
15 مرداد 1402

انتصاب رییس جدید دیوان عالی و دادستان کل کشور

رییس دیوان عالی و دادستان کل کشور منصوب شدند.

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد:

مطابق اصل ۱۶۲ قانون اساسی، انتصاب رئیس دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور از سوی رئیس قوه قضاییه باید از میان مجتهدان عادل و آگاه به امور قضایی، با مشورت قضات دیوان عالی کشور صورت گیرد؛ در دوره‌های پیشین در راستای اجرای اصل ۱۶۲، شیوه‌های مختلفی برای مشورت‌گیری از قضات دیوان عالی اتخاذ می‌شد؛ در این دوره در یک اقدام بدیع، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در روز سوم مرداد در جمع تمامی قضات دیوان عالی حاضر شد تا همه آن‌ها را طرف مشورت قرار دهد و نظرخواهی را از آن‌ها به عمل آورد.

بر همین اساس، امروز یکشنبه (۱۵ مرداد)، طی مراسمی با حضور مقامات قضایی و کشوری و لشکری، رئیس قوه قضاییه پس از مشورت و اخذ نظر از تمامی قضات دیوان عالی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری را به سمت ریاست این دیوان منصوب کرد.

همچنین با نظر مشورتی قضات دیوان عالی و حکم رئیس قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی‌آزاد که تاکنون عهده‌دار ریاست دادگاه انتظامی قضات بود، جایگزین حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری در سمت دادستان کل کشور شد.

در این مراسم از خدمات و زحمات حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی‌مقدم در سمت ریاست دیوان عالی کشور نیز تقدیر به عمل آمد و وی به عنوان مشاور عالی رئیس قوه قضاییه منصوب شد.

محسنی اژه‌ای در این مراسم با بیان اینکه مأموریت‌های قوه قضاییه و ملزومات عملیاتی‌سازی این مأموریت‌ها، از امور بسیار خطیر و مهم می‌باشند، گفت: تحقق عدالت که از جمله مأموریت‌های قوه قضاییه است، صبر و تدبیر و روحیه جهادی و همدلی و همفکری می‌طلبد؛ اگر بخواهیم به تنهایی و با فکر واحد، ماموریت‌های امر قضا را اجرایی کنیم، کار مشکل و سخت می‌شود؛ همفکری و همدلی با همه ارکان نظام از ضروریات است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر نتوانیم مسائل زمان را درست بفهمیم و نحوه مواجهه صحیح با آن‌ها را دریابیم و نتوانیم اولویت‌ها را درک کنیم ممکن است فرصت‌ها را از دست بدهیم.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: چنانچه بخواهیم در این کشتی نجات به مقصد نهایی برسیم باید تمام حواس و توجه‌مان به دستورات و اوامر، ولی فقیه باشد؛ ولی فقیهی که با جامعیت و تدبیر و اخلاص، سکان‌دار کشتی انقلاب است.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: ما در قوه قضاییه موظف و مکلف به تحقق و گسترش عدالت و احیاء حقوق عامه و تعقیب و مجازات مجرمین و کسانی هستیم که ارزش‌های الهی را زیر پا می‌گذارند و امنیت مردم را به هم می‌زنند و اموال بیت‌المال را به یغما می‌برند؛ کسانی که هم فاسدند و هم فساد می‌کنند. علاوه بر این‌ها، ما موظف به تلاش در جهت اصلاح مجرمین نیز می‌باشیم.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: ما در قوه قضاییه از حقوقی که مرتبط به عموم مردم است، حفاظت و حراست می‌کنیم و حامی آزادی‌های مشروع مردم هستیم؛ مقوله آزادی‌های مشروع، در زمره مواردی است که به لحاظ مفهومی و مصداقی، نیاز به بروزرسانی دارد. امروز آزادی‌های مشروع چیست؟ گاهی در دنیا و حتی بعضاً در کشور خود ما، مقوله آزادی به گونه‌ای مطرح می‌شود که اساساً ضدآزادی است؛ امروز در برخی کشورهای غربی بالاترین ظلم را به زنان روا می‌دارند و از آن به عنوان آزادی نام می‌برند؛ امروز در همان کشورها، بیشترین محدودیت‌ها را در قبال انسان‌ها اعمال می‌کنند و اسم آن را آزادی می‌گذارند. ما می‌خواهیم از آزادی‌های مشروع مردم دفاع کنیم.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر و تشکر از مسئولان و مدیران قوه قضاییه که همواره تکلیف‌مداری را در اولویت کاری خود قرار می‌دهند، گفت: در زمان مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی، وقتی دادسراها احیا شده بود، به من اعلام کردند که خواهان تصدی چه مسئولیتی هستی و من در پاسخ بیان داشتم که من سرباز نظام و قوه قضاییه هستم و در هر مسئولیتی که توانایی آن را داشته باشم، ایفای وظیفه می‌کنم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه، با قدردانی از زحمات و خدمات حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم در زمان تصدی بیش از چهار ساله ریاست دیوان عالی کشور، گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی‌مقدم همه وسع خود را در راستای پیشبرد امور در سِمت ریاست دیوان عالی به کار بستند؛ بر همین اساس از وی، کمال قدردانی را داریم و ایشان را به سِمت مشاور عالی رئیس قوه قضاییه منصوب می‌کنیم و اعتقاد داریم که ایشان می‌تواند در مناصب مهم دیگری، منشأ خدمت باشد.

رئیس قوه قضاییه همچنین از خدمات و زحمات حجت‌الاسلام منتظری در دوره بیش از هفت‌ساله تصدی دادستانی کل کشور، قدردانی کرد و گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با اشراف کاملی که بر مسائل قضایی، سیاسی، انتظامی، اداری و نظامی در سِمت دادستانی کل کشور پیدا کرده‌اند، با سرمایه قابل توجهی عهده‌دار تصدی ریاست دیوان عالی کشور برای تمشیت امور دستگاه قضایی و ارائه خدمت می‌شوند.

محسنی اژه‌ای با اشاره به فرآیند نظرخواهی از تمامی قضات دیوان عالی کشور برای انتصاب رئیس دیوان گفت: در آراء اخذ شده از ناحیه قضات دیوان عالی کشور جهت انتصاب رئیس این دیوان، سه شخصیت حائز بالاترین رأی شدند و میان هرکدام از این سه شخصیت نیز یک رأی فاصله بود؛ بدین معنا که نفر اول با نفر دوم، یک رای فاصله داشت و فاصله نفر دوم با نفر سوم نیز یک رای بود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه، با اشاره به انتصاب موحدی آزاد به سِمت دادستان کل کشور گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی آزاد در سطوح مختلف قوه قضاییه از جمله ریاست دادگاه انقلاب تهران، دادستانی انتظامی قضات و ریاست دادگاه انتظامی قضات، منشأ خدماتی بودند. بر همین اساس از ایشان انتظار داریم در سمت دادستانی کل کشور نیز ضمن همفکری و همدلی با سایر ارکان و اجزا، امور را به نحو مطلوب پیش ببرند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنان رئیس جدید دیوان عالی کشور و دادستان جدید کل کشور در این مراسم گفت: رئیس جدید دیوان عالی کشور و دادستان جدید کل کشور، به سبب آشنایی و اشرافی که با مجموعه مسائل مرتبط با امر قضا دارند، در سخنان‌شان از ارائه وعده‌های غیرقابل تحقق اجتناب کردند و این موضوع، امر پسندیده و مستحسنی است؛ فردی که با مسائل حوزه مسئولیت خود آشنایی ندارد، مبادرت به ارائه وعده‌های غیرقابل اجرا می‌کند.

رئیس قوه قضاییه در پایان بیان داشت: یکی‌از نکات قابل توجه مراسم امروز، برگزاری بدون پیرایه و بدون تشریفات و تجملات آن است؛ این نکته مهمی است که علی‌رغم اینکه در مراسم تکریم و معارفه مقامات عالی دستگاه قضایی هستیم، مراسم در نهایت سادگی و عاری از تکلف و تجمل برگزار می‌شود.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی‌مقدم طی سخنانی، دیوان عالی کشور را قلب نظام قضایی کشور دانست و گفت: عملکرد صحیح دیوان عالی کشور، عدالت را در رگ‌های قوه قضاییه به جریان می‌اندازد.

وی همچنین «متعال کردن آراء قضایی در سطح کشور»، «ایجاد رویه‌های قضایی»، «نظارت بر آراء محاکم» و «الگوسازی صدور آراء برای محاکم» را از جمله وظایف مهم دیوان عالی کشور عنوان کرد و گفت: اجرای عدالت در جامعه توسط مراجع قضایی به ویژه دیوان عالی کشور، موجب امیدآفرینی و احساس رضایتمندی در میان مردم می‌شود.

منتظری نیز در این جلسه ضمن قدردانی از همکاران خود در دادستانی کل کشور طی بیش از هفت سال گذشته، اظهار کرد: طی این مدت اقدامات گسترده و فراوانی در دادستانی کل کشور انجام شد که طی جزوه‌ای به صورت مکتوب دستاورهای دادستانی کل کشور ارائه می‌شود، اما باید اذعان کنیم که هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی همچنین افزود: سعی ما در دیوان عالی کشور بر این خواهد بود که در باب اتقان هرچه بیشتر آراء قضایی، روز به روز نظارت خود را بر آراء صادره از محاکم افزایش دهیم.

حجت‌الاسلام موحدی آزاد نیز در این مراسم طی سخنانی ضمن اشاره به ارتقاء سطح قانون‌مداری در کشور، گفت: التزام به قانون برای همگان یک ضرورت است و نقض قانون از سوی هیچ فردی پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه احیاء برخی از مصادیق حقوق عامه، همچون حقوق فضای مجازی، محیط زیست، منابع طبیعی، اراضی ملی و هوای پاک، در اولویت اقدامات دادستانی کل کشور قرار دارد، تصریح کرد: بالا بردن کیفیت اقدامات ضابطان و بهبود عملکرد آنها، در زمره برنامه‌های پیش روی دادستانی کل کشور است.

موحدی آزاد همچنین بر آمادگی دادستانی کل کشور جهت کمک و مساعدت به دولت در همه امور و شئون به ویژه حمایت از اشتغال و تولید در سطح کشور تاکید کرد./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید