مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
15 خرداد 1403

بزرگترین شریک ائتلافی نتانیاهو از توافق احتمالی برای آزادی گروگان‌ها حمایت کرد

بزرگ‌ترین شریک ائتلافی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت از توافقی که انتظار می‌رود در آینده حاصل شود برای آزادی گروگان‌های دردست حماس «حمایت کامل» خواهد کرد، حتی اگر این امر شامل برداشتن «گام‌های بیش از حد» در استراتژی جنگ غزه باشد.

بیانیه شاس، یک حزب یهودی افراطی ارتدوکس که ۱۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را در اختیار دارد در حالی است که دو شریک ائتلاف راست افراطی با چنین توافقی آشکارا مخالفت کردند.

نتانیاهو خواستار نابودی توانایی نظامی و حکومتی حماس در غزه است تا این گروه دیگر اسرائيل را تهدید نکند.

قطر طرح آتش‌بس‌ اسرائيل را به حماس داد

به گزارش رویترز، قطر روز سه‌شنبه اعلام کرد پیشنهاد آتش‌بس اسرائیل را به حماس ارائه داده است، طرحی که منعکس کننده مواضع اعلام شده جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا است. قطر افزود که این طرح اکنون به مواضع هر دو طرف نزدیک‌تر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه قطر در یک نشست خبری گفت که باید موضع روشنی از طرف دو طرف برای دستیابی به توافق آتش بس وجود داشته باشد. قطر برای آتش‌بس در غزه میانجی‌گری می‌کند.

انتقاد حماس از بایدن

سامی ابوزهری، یکی از مقامات ارشد حماس، از درخواست‌های واشنگتن و غرب برای پذیرش پیشنهاد آتش‌بس پیشنهادی جو بایدن انتقاد کرد و گفت: «گویی این حماس است که توافق را مختل می‌کند.»

در اظهاراتی که رسانه‌های حماس گزارش دادند، ابوزهری گفت که اسرائیل در مورد دستیابی به توافق در غزه جدی نیست و همچنان تحت پوشش آمریکا مانور می‌دهد.

بایدن روز جمعه پیشنهاد آتش بس سه مرحله‌ای از سوی اسرائیل به حماس را برای پایان دادن به جنگ در غزه که ده ها هزار شهید برجای گذاشته و باعث یک بحران انسانی شده است، ارائه کرد.

جان کربی، مشاور امور ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه در شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی گفت آمریکا انتظار دارد که اگر حماس با طرح پیشنهادی سه مرحله‌ای برای پایان دادن به جنگ در غزه موافقت کند، اسرائیل هم با این پیشنهاد موافقت کند و به آن «بله» بگوید چرا که این یک طرح «اسرائيلی» است.

او با تاکید بر اینکه این یک طرح «پیشنهاد اسرائيلی» است گفت در مرحله کنونی این پیشنهاد پنجشنبه شب به وقت واشنگتن به حماس داده شد و«ما منتظر پاسخ رسمی حماس هستیم. می‌خواهیم عمومی اشاره کنیم که مقامات حماس آمدند و از این پیشنهاد استقبال کردند.»/انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید