مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
1 شهریور 1401

سخنگوی کمیسیون کشاورزی: هیچ نگرانی برای ذخایر استراتژیک وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش ارایه شده در جلسه این کمیسیون با وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: بر اساس گزارش وزیر جهاد کشاورزی وضعیت ذخایر استراتژیک همه محصولات اعم از گندم، برنج، شکر و همچنین دانه‌های روغن بسیار خوب است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

ذبیح الله اعظمی با ارائه گزارشی از جزئیات جلسه عصر سه شنبه ۱ شهریور کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس پرداخت و با اشاره به حضور وزیر جهادکشاورزی و معاونانش در این جلسه گفت: در این جلسه گزارشی از میزان خرید گندم از سوی ارائه شد که بر اساس این گزارش ۷.۲ میلیون تن گندم خریداری شده از سوی دولت خریداری شده است و با توجه به در دستور کار بودن کشاورزی قراردادی و همچنین توجه وزارتخانه جهادکشاورزی به برنامه‌ریزی برای کشت‌های دیم پیش‌بینی می‌شود که سال آینده این میزان تولید گندم افزایش یابد.

هیچ نگرانی برای ذخایر استراتژیک وجود ندارد

وی افزود: بر اساس گزارش وزیر جهاد کشاورزی وضعیت ذخایر استراتژیک همه محصولات اعم از گندم، برنج، شکر و همچنین دانه‌های روغن بسیار خوب است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

وعده وزیر جهادکشاورزی برای پرداخت مطالبات کشاورزان و کلزاکاران 

سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اشاره به وعده وزیر جهاد کشاورزی برای پرداخت مطالبات کشاورزان و همچنین کلزاکاران خاطرنشان کرد: در بخش کلزا تمام مطالبات کلزاکاران پرداخت شده و مابه التفاوت ۱۷ تا ۲۳ هزار تومان نیز پرداخت خواهد شد؛ این مابه‌التفاوت اکثراً پرداخت شده اما بخش خصوصی هنوز بخشی از مطالبات کلزاکاران را پرداخت نکرده است که در جلسه امروز مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی تسهیلاتی در این زمینه اعطا کند تا مطالبات کلزاکاران پرداخت شود. مجموع مطالبان کشاورزان از دولت چیزی در حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان (همت) است که تاکنون ۶۵ همت پرداخت شده و ۲۰ همت باقی مانده است.

حمایت جهاد کشاورزی از کشت دانه روغنی کاملینا

اعظمی گفت: همچنین در جلسه امروز مقرر شد در زمینه دانه‌های روغنی علاوه بر گلرنگ، سویا، کلزا و آفتابگردان، کشت گیاه جدید کاملینا نیز مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد.

وی اظهار کرد: در جلسه امروز نگرانی‌های کمیسیون کشاورزی در زمینه کاهش جوجه ریزی مطرح و گزارشی از سوی وزارت جهاد کشاورزی از وضعیت جوجه ریزی و بازار مرغ و تخم مرغ ارائه شد که کمیسیون از پاسخ های ارائه شده، قانع نشد. همچنین مطرح شد که شیوه نامه صادرات دام سبک تنظیم شده و صادرات به صورت استانی انجام می شود و هر استان می تواند بر اساس این شیوه نامه اقدام کند؛   در این زمینه نیز دام های برخی استان‌ها جهت صادرات در قرنطینه قرار گرفته‌اند.

کشت ۲۵۰ میلیون اصله درخت غیر مثمر در سال

این نماینده مجلس با اشاره به گزارش وزارت جهاد کشاورزی در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری تاکید کرد: معاون مربوطه گزارشی از طرح زراعت چوب و همچنین کشت ۲۵۰ میلیون اصله درخت غیر مثمر در سال ارائه کرد و گفت که طی ۴ سال این میزان کشت به یک میلیارد درخت می رسد که از نظر کمیسیون این میزان قابل توجه نیست و باید افزایش یابد. موضوع بازسازی منابع طبیعی آسیب دیده و تخریب شده ناشی از سیلاب ها نیز مورد بحث قرار گرفت.

اعظمی افزود: در حوزه اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی نیز بر اساس گزارش ارائه شده بیشترین پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ در بخش‌های زراعی، باغی و دامی و همچنین صنایع تبدیلی کشاورزی انجام شده است.

درخواست نمایندگان مجلس از دولت برای خرید تضمینی خرما و لیمو

وی همچنین با اشاره به نامه ۱۶۰ نماینده مجلس به وزیر جهاد کشاورزی و درخواست آنها برای حمایت این وزارت‌خانه از کشاورزان و نخلداران با خرید تضمینی خرما گفت: با توجه به وضعیت کشت امسال خرما و لیمو، درخواست نمایندگان برای خرید تضمینی خرما و همچنین لیموی شهرستانهای رودان و میناب از سوی دولت در جلسه امروز کمیسیون کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی مطرح و مقرر شد تا این وزارتخانه بررسی های لازم را در این زمینه انجام دهد./ایرنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید