مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
5 اسفند 1402

سنتکام: حمله حوثی‌ها به یک کشتی بریتانیایی در دریای سرخ باعث ایجاد لکه نفتی ۲۹ کیلومتری شده است

ارتش ایالات متحده روز شنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) اعلام کرد که حمله حوثی‌ها به یک کشتی فله‌بر متعلق به بریتانیا که با پرچم بلیز در دریای سرخ در حال حرکت بود، باعث ایجاد یک لکه نفتی ۲۹ کیلومتری شده و خطر نشت از محموله کود کشتی نیز می‌رود. به گفته فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، کشتی باری «روبی‌مار» در ۱۸ فوریه و به هنگام عبور از تنگه باب‌المندب که دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می‌کند، مورد حمله قرار گرفت.

یورونیوز: ارتش ایالات متحده روز شنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) اعلام کرد که حمله حوثی ها به یک کشتی فله‌بر متعلق به بریتانیا که با پرچم بلیز در دریای سرخ در حال حرکت بود، باعث ایجاد یک لکه نفتی ۲۹ کیلومتری شده و خطر نشت از محموله کود کشتی نیز می‌رود.

به گفته فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، کشتی باری «روبی‌مار» در ۱۸ فوریه و به هنگام عبور از تنگه باب‌المندب که دریای سرخ و خلیج عدن را به هم متصل می‌کند، مورد حمله قرار گرفت.

این کشتی باری که بیش از ۴۱ هزار تن کود حمل می‌کرد، از امارات متحده عربی عازم بلغارستان بود. سنتکام گفته است این حمله با‌عث شد خدمه آن را ترک کنند و با توجه به اینکه کشتی متحمل خسارت قابل توجهی شده است، بیم آن می‌رود که که محموله آن «به دریای سرخ سرازیر شده و این فاجعه زیست‌محیطی را بدتر کند.»

در بیانیه فرماندهی مرکزی ایالات متحده همچنین آمده است: «حوثی‌ها همچنان نسبت به تأثیرات منطقه‌ای حملات خود که تجارت جهانی، صنعت ماهیگیری، جوامع ساحلی و واردات مواد غذایی را تهدید می‌کند بی‌اعتنا هستند.»

تصاویر ماهواره‌ای منتشره از کشتی آسیب‌دیده نشان می‌ٔهد که نفت در حال نشت از آن در دریای سرخ است.

مرکز عملیات تجارت دریایی ارتش بریتانیا پیشتر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود حمله به این کشتی در ۵۶ کیلومتری جنوب شهر ساحلی المخا در دریای سرخ اتفاق افتاده است. به گفته شرکت امنیتی خصوصی آمبری، این کشتی باری در بریتانیا ثبت شده و تحت مدیریت لبنان است.

سنتکام در همین حال به طور جداگانه اعلام کرد روز جمعه حملاتی را به یمن انجام داده و ۷ موشک کروز ضد کشتی را که برای شلیک به سمت کشتی‌ها دریای سرخ آماده می‌شدند منهدم کرده است.

این سازمان حملات انجام‌شده را «دفاعی» توصیف کرده و گفته است که این موشک‌ها «یک تهدید قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در منطقه» محسوب می‌شدند.

سنتکام جزئیات بیشتری از این حملات ارائه نکرد، با این حال رسانه‌های یمن از حملات آمریکا و بریتانیا به منطقه الدریهمی در استان حدیده یمن خبر داده‌اند./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید