مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
7 فروردین 1402

طرح جدید روسیه برای جذب سرباز؛ حقوق ۲۵۰۰ دلاری باضافه ۶۵۰ دلار به ازای هر کیلومتر پیشروی در جبهه

دولت روسیه کارزاری جدیدی را در سراسر این کشور برای جذب سرباز به راه انداخته و تلاش می‌کند با تماس با مردان جوان و با وعده اعطای پاداش و مزایا آنها را برای حضور در میدان جنگ ترغیب کند.
یورونیوز: دولت روسیه کارزاری جدیدی را در سراسر این کشور برای جذب سرباز به راه انداخته و تلاش می‌کند با تماس با مردان جوان و با وعده اعطای پاداش و مزایا آنها را برای حضور در میدان جنگ ترغیب کند.
آسوشیتدپرس در گزارشی در این خصوص اشاره کرده که دانشگاه‌ها، آژانس‌های خدمت اجتماعی و مراکز کاریابی در این طرح با دولت همکاری می‌کنند و تلاش دارند که جوانان واجد شرایط را برای حضور در میدان‌ جنگ با اوکراین تشویق نمایند.

این برنامه دولت روسیه در حالی پیگیری می‌شود که در سپتامبر سال گذشته طرح فراخوان ۳۰۰ هزار سرباز ذخیره وحشت و نگرانی بسیاری را در جامعه روسیه به همراه داشت چرا که تقریبا اکثر مردان زیر ۶۵ سال در این کشور به عنوان بخشی از نیروی ذخیره سربازان به شمار می‌رفتند و ده‌ها هزار نفر از مردان جوان هم از بیم حضور در جنگ از کشور گریختند.با وجود انکار‌های کرملین، شواهد نشان می‌دهد که دولت روسیه مردان را با روش‌های مختلف ترغیب می‌کند تا به میدان جنگ بروند. بر اساس گزارش اخیر موسسه مطالعات جنگ مستقر در ایالات متحده، مسکو با این روش می‌تواند از اعلام یک موج دوم بسیج رسمی جلوگیری کند. این موضوع به ویژه از آن جهت حائز اهمیت است که به ویژه در موج نخست بسیج عمومی، اعتراضات و نارضایتی‌های زیادی در سطح جامعه روسیه ایجاد شد.

رسانه‌های روسی گزارش داده‌اند که مردم در سراسر کشور احضاریه‌هایی از دفاتر سربازگیری دریافت می‌کنند. در بیشتر این موارد از مردان خواسته می‌شود سوابق خود را به روز کنند. در برخی دیگر از موارد هم به آنها دستور داده می‌شود که در دوره‌های آموزش نظامی شرکت کنند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هفته گذشته گفت که احضار برای به روز رسانی در دفاتر سربازگیری عملی معمول و رایج است و هیچ معنای عجیب و خارج از عرفی ندارد.

آسوشیتدپرس می‌گوید که مقام‌های روسیه به مراکز استانی گفته‌اند که تعداد معینی از داوطلبان را برای حضور در جنگ جذب نمایند. برخی از مقام‌ها اعلام کرده‌اند که مراکز استخدامی را ایجاد کرده‌اند که مردان با امضای قراردادهایی به عنوان سرباز حرفه‌ای معرفی و تعیین می‌شوند.

این آگهی های استخدام در وب‌سایت‌های دولتی و حساب‌های نهادها در شبکه‌های اجتماعی از جمله کتابخانه‌ها و حتی دبیرستان‌های این کشور قابل مشاهده است.

در یکی از این موارد که توسط یک اداره شهرداری در منطقه یاروسلاول در غرب روسیه ثبت شده وعده داده شده کسانی که به عنوان داوطلب حضور در جنگ خود را معرفی کنند، یک پاداش حدود ۳ هزار و ۸۰۰ دلاری در ابتدا دریافت می‌کنند. ضمن اینکه در صورت اعزام به اوکراین برای جنگ حقوق ماهیانه تا ۲ هزار و ۵۰۰ دلار به علاوه ۱۰۰ دلار در روز برای مشارک در جنگ به آنها پرداخت خواهد شد. ضمن اینکه در ادامه این آگهی آمده است که در صورتی که فرد در عملیات‌های تهاجمی فعال حضور داشته باشد، به ازای هر کیلومتر پیشروی مبلغ ۶۵۰ دلار دیگر نیز دریافت خواهد کرد.
در این آگهی آمده است که سرباز از معافیت‌های مالیاتی و بازپرداخت وام، وضعیت ترجیحی پذیرش دانشگاه برای فرزندانش، غرامت سخاوتمندانه برای خانواده‌اش در صورت مجروح یا کشته شدن در عملیات نیز برخوردار خواهد بود. ضمن اینکه فرد در صورت جانبازی از مزایای بیشتری نیز بهره‌مند می‌شود.

سرگئی چرنیشوف، موسس یک مدرسه خصوصی خصوصی در شهر سیبری به آسوشیتدپرس می‌گوید: «در شهر نووسیبیرسک، مقامات از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدارس حرفه‌ای خواستند تا آگهی‌های استخدام سرباز را در وب‌سایت خود قرار دهند.»

از دیگر تلاش‌های دولت برای جذب سرباز می‌توان به ملاقات مقام‌های سربازگیری با دانشجویان و مردان بیکار و همچنین تماس تلفنی با مردان برای داوطلب شدن اشاره کرد.یک شهروند اهل مسکو که نخواست نامش فاش شود به آسوشیتدپرس گفته که چنین تماسی دریافت کرده است. او البته اضافه کرده که بسیار محترمانه با او برخورد شده و پس از اینکه به درخواست برای حضور در جمع سربازان پاسخ منفی داده، هیچ تلاشی برای متقاعد کردن او صورت نگرفته و بدون اینکه تهدیدی مطرح شود، فرد تلفن کننده، با او به صورت محترمانه خداحافظی کرده است.

در همین حال گریگوری سوردلین، بنیانگذار گروهی که به مردان برای عدم حضور در جنگ کمک می‌کند می‌گوید تنها موارد اندکی موجود داشته که مقام‌ها به صورت جدی مردان را برای ثبت نام و حضور به عنوان سرباز تحت فشار قرار داده‌اند. او اضافه کرد که گروه تحت نظر او روزانه بیش از ۱۰۰ پیام دریافت می‌کنند که به دنبال دریافت مشاوره در مورد برخورد با مقام‌های سربازگیری هستند. او می‌افزاید این عدد در ماه‌های اخیر روزانه ده‌ها پیام بوده و حالا تعداد تماس‌ها افزایش پیدا کرده است./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید