مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
4 شهریور 1402

فهرست داروهای ممنوعه در عراق/ زائران از حمل داروهای گیاهی مانند «شیرین بیان» خودداری کنند

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا با اعلام فهرست داروهای ممنوعه برای سفر به عراق به زائران توصیه کرد: از حمل و نگهداری داروهای گیاهی مانند شیرین بیان، قره قروت و… که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به مواد مخدر دارد و به دلیل عدم مصرف ممکن است برای ماموران عراقی ناشناخته باشد، خودداری کنند.

سردار ایرج کاکاوند باشاره به تسهیل شرایط سفر زائران کشورمان به عراق اظهار کرد: پلیس با هدف صیانت از عزت و اعتبار هموطنان و نیز پیشگیری و به حداقل رساندن عواقب مرتبط با مواد مخدر حین برگزاری مراسم پر شور اربعین حسینی و سفر زائرین کشورمان به عراق، نسبت به حمل مواد مخدر توسط افراد حتی به مقدار کمتر از یک گرم حساسیت بالایی داشته و در صورت مشاهده با چنین مواردی برابر قانون با مجرمین برخورد می کند.

وی تصریح کرد: کارکنان مجرب پلیس مبارزه با مواد مخدر در تمامی فرودگاه های کشور، پایانه ها و مرزهای خروجی کشور حضور دارند و با بهره گیری از تجهیزات فنی پیشرفته، دستگاه ها و  سگ های مواد یاب و نیز چهره زنی و رصد و بازرسی وسایل همراه زائران از خروج مواد مخدر جلوگیری می نمایند.

قوانین سختگیرانه برای حمل کنندگان مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا در ادامه گفت: به استناد ماده ۱۷ اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوبه ۹/ ۵/ ۱۳۸۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر از زائری مواد مخدر یا روانگردان به هر میزان کشف شود ضمن جلوگیری از ادامه سفر و توقیف گذرنامه فرد خاطی، در مرحله اول به مدت یک تا پنج سال و در مرحله دوم پنج تا ۱۵ سال از کشور ممنوع الخروج می شود و بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر کشور عراق، هرکس در حوزه مواد مخدر سنتی و صنعتی اعم از خرید، فروش، مصرف و … دستگیر شود مجازات خواهد شد و جزای آن از ۱ تا ۳ سال حبس و جریمه نقدی آن از ۱۵ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا همچنین بر وجود قوانین سختگیرانه توسط کشور عراق نسبت به حمل کنندگان مواد مخدر سنتی و روانگردان از جمله تریاک، شیشه، هروئین، گل، گراس، ماری جوانا و… اشاره کرد و افزود: بر اساس قوانین مبارزه با مواد مخدر کشور عراق، هرفردی نسبت به خرید، فروش، حمل و یا نگهداری مواد مخدر و روانگردان ها حتی به مقدار کمتر از یک گرم اقدام نماید، پس از دستگیری و تشکیل پرونده قضائی از سوی پلیس میزبان، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به پرداخت جریمه نقدی از ۱۰ تا ۳۰ میلیون دینار و حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

حمل چه داروهایی در عراق ممنوعیت دارد؟

این مقام ارشد انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود به حبس های طولانی مدت و جریمه های سنگین نقدی حمل کنندگان داروهای ممنوعه و غیر مجاز توسط زائران به مقصد کشور عراق اشاره و اضافه کرد: حمل دارو نظیر قرص، شربت و آمپول که حاوی کدئین و یا مواد مخدر از جمله دیازپام، فلورازپام، کلونازپام، اگزاز پام، لورازپام، شربت تریاک، دیفن اکسیلا، استامینوفن کدئین ، متادون، ترامادول، ریتالین، بوپونورفین( b۲ )،  داروهای بیماری صرع و سرطان و … که به نوعی حاوی مقادیری مواد مخدر بوده، بر اساس قوانین کشور عراق جرم محسوب شده و در صورت کشف، ضمن ممانعت از ادامه سفر زائر، برای وی پرونده قضائی تشکیل و جهت تحمل حبس و جزای نقدی به مراجع قضائی معرفی می شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا تاکید کرد: چنانچه ضرورت دارد فرد بیمار به دلیل وجود سابقه بیماری داروی خاصی را در طول سفر به عتبات عالیات مصرف نماید، می تواند با مشاوره با پزشک معالج خود از او بخواهد داروهای جایگزین را که در کشور میزبان داروهای ممنوعه نبوده برای وی تجویز کند تا درمانگاه های آن سوی مرز با تجویز داروهای جایگزین مشکل این افراد را حل کنند؛ بنابراین همراه داشتن نسخه و پرونده درمانی می تواند برای پیگیری بیماری در عراق موثر باشد.

وی همچین افزود: به زائران توصیه می شود از حمل و نگهداری داروهای گیاهی مانند شیرین بیان، قره قروت و… که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به مواد مخدر دارد و به دلیل عدم مصرف ممکن است برای ماموران کشور عراق ناشناخته باشد، خودداری نمایند.

براساس گزارش پایگاه خبری پلیس، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا در خاتمه توصیه‌های ذیل را به زائران حسیمی بیان کرد:

– از آنجایی که یکی از شگردهای قاچاقچیان انتقال مواد مخدر توسط افراد ناآگاه است، بنابراین هموطنان به هیچ عنوان بار یا وسیله ای را به صورت امانت برای انتقال و تحویل به افراد ثالث در خارج از مرز ایران از کسی قبول نکنند.

– زائران دقت کنند که قبل و بعد از گیت بازرسی پلیس، وسایل و یا کیف دیگران را به دلیل شباهت با وسایل خود به اشتباه بر ندارند.

– زائرانی که احتیاج به مصرف داروهای خاصی دارند، ضمن همراه داشتن نسخه و پرونده درمانی، مراتب را قبل از حضور در مرزها با پزشک هماهنگ کنند و تاییدیه مربوطه را به همراه داشته باشند.

– با توجه به استقرار دستگاه های بسیار پیشرفته کشف مواد مخدر و داروهای غیر مجاز در فرودگاه کشورهای میزبان، به زائران توصیه می شود حتی به مقادیر بسیار اندک هم مواد مخدر یا اقلام دارویی ممنوعه و غیر مجاز با خود حمل نکند.

– مدیران و عوامل اجرایی کاروان ها به گونه ای برنامه ریزی نمایند تا زائران قبل از رسیدن به کشور عراق نسبت به شناخت جرایم و تبعات مرتبط با مواد مخدر و روانگردان ها در کشور عراق و مرزهای خروجی توجیه شوند تا از انتقال احتمالی این گونه مواد ممانعت به عمل آید.

– مسافران در صورت مواجهه با موارد مشکوک می توانند مراتب را به ماموران پلیس مستقر در مبادی و گیت های خروجی مرزها و یا فرودگاه ها اطلاع دهند./ایسنا

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید