مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
20 تیر 1401

مبتلایان وبا در کردستان به ۳۹ نفر رسید 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با تشدید غربالگری بیماران مشکوک مبتلا به وبا، تعداد موارد قطعی مبتلا در استان به ۳۹ نفر افزایش یافت.

بهرام کندایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: با غربالگری افراد دارای علایم بیماریهای روده ای و اسهال ، سه مورد دیگر بیمار مبتلا به وبا شناسایی شد.
وی با بیان اینکه مریوان همچنان بالاترین آمار مبتلایان قطعی تشخیص داده شده در استان را دارد، از شناسایی موارد جدید در دیگر شهرستانها خبرداد.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: ۲ نفر در سقز، سه نفر در سنندج، ۲نفر در سروآباد و یک‌نفر در کامیاران تاکنون شناسایی شده است.
دکتر کندایی با اعلام اینکه، افراد مبتلا به وبا در استان به صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفته اند، افزود: اقدامات مداخله ای و پیشگیرانه و تقویت زیرساختهای حوزه آب شرب به ویژه در مبادی ورودی استان از طرف کشور عراق توسط همکاران دانشگاه در حوزه بهداشت و با همکاری ارگانهای مرتبط با جدیت کامل در حال انجام است.
وی گفت: ازجمله اقدامات جدی می‌توان به نصب دستگاههای کلریناتور در پایانه های مرزی اشاره کرد.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: مهمترین راه مقابله با بیماری و کنترل پیشرفت آن رعایت بهداشت فردی و پرهیز از خوردن و آشامیدن غذا و آب مشکوک است. لذا به هم استانیها توصیه می شود هشدارهای بهداشتی را جدی گرفته و رعایت کنند.
دکتر کندایی یادآور شد: تاکنون در استان مورد فوتی در اثر ابتلا به وبا وجود نداشته است.
وبا یک بیماری اسهالی واگیردار و خاص انسان است که توسط نوعی باکتری به نام ویبریوکلرا ایجاد می شود این بیماری در صورت عدم پیشگیری و درمان به موقع و مناسب، بسیار کشنده است.
از علائم بالینی و خصوصیات بالینی بیمار مبتلا به وبا می توان به اسهال آبکی حجیم و سریع السیر و جهنده، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد، اسهال بدون تب و بدون دل درد و پیچ شکم، استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، عطش و تشنگی فراوان و کم شدن یا قطع ادرار اشاره کرد.
در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الکترولیت های بدن (سدیم، کلر، ‌پتاسیم و …) ۲۵ تا ۵۰ درصد از موارد مبتلا به بیماری وبا منجر به مرگ می شوند. اولین شکایت بیمار، احساس پری و غرغر شکم است سپس اسهال آبکی شبیه آب برنج و اکثراً بدون بو ایجاد می شود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه دولت آمریکا را به “کشتی تایتانیک” تشبیه کرد و اظهار داشت: جن ساکی، سخنگوی سابق کاخ سفید در زمان مناسب پست خود را ترک کرد.
او افزود: ساکی، “کارن ژان پیر” سخنگوی جدید کاخ سفید را وادار به کار “کثیف” کرد. غربی‌ها همیشه با کسانی که به بردگی می‌گیرند، به همین شیوه رفتار می‌کنند. ابتدا قانون را نقض و هرج و مرج ایجاد می‌کنند و سپس مسئولیت را به گردن دیگران می‌اندازند.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تصریح کرد: قایق های نجات در کشتی تایتانیک برای مسافران رده بالا و ثروتمند و همچنین افرادی است که می‌توانند با پول مکان بخرند.
وی خاطرنشان کرد: سخنگوی کاخ سفید مجبور به دروغ گفتن است. این دروغِ همه نمایندگان محاصره شده در رژیم آمریکای جنایتکاری است که به خاطر بازگرداندن موقعیت خود که مدتهاست از دست رفته، ثبات جهان را برهم می‌زند.
زاخارووا همچنین به نمونه‌هایی اشاره کرد که رهبری آمریکا سعی کرده اشتباهات خود را به گردن دیگران بیندازد که نمونه آن افزایش قیمت بنزین در آمریکا در نتیجه سیاست تحریمی بایدن و همچنین محاسبات اشتباه اروپایی ها در این زمینه است.
او در ادامه به موضوع بحران جهانی غذا پرداخت و تاکید کرد که این بحران از پیامدهای همه‌گیری کرونا، تحریم‌های یکجانبه آمریکا و سیاست‌های سوداگرانه رژیم های غربی در بازار مواد غذایی است./

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید