مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
5 خرداد 1403

محمد درویش، کارشناس محیط زیست: ۵۷ هزار کیلومتر مربع از کشور دچار فرونشست شده

محمد درویش، کارشناس حوزه آب و محیط زیست اظهار داشت: ایرانیان ۱۵۰ میلیارد متر مکعب بیشتر از آنچه در طول ۳ دهه اخیر وارد آبخوان‌ها شده برداشت داشته‌اند و این باعث فرونشست زمین در محدوده‌ای دست‌کم ۵۷ هزار کیلومتر مربع با میزان به طور متوسط یک سانتی‌متر در سال شده است.

ایلنا: یک کارشناس حوزه آب اظهار داشت: ایرانیان ۱۵۰ میلیارد متر مکعب بیشتر از آنچه در طول ۳ دهه اخیر وارد آبخوان‌ها شده برداشت داشته‌اند و این باعث فرونشست زمین در محدوده‌ای دست‌کم ۵۷ هزار کیلومتر مربع با میزان به طور متوسط یک سانتی‌متر در سال شده است.

محمد درویش  درباره اوضاع فرونشست در کشور اظهار داشت: بزرگترین دلیل فرونشست در ایران ناترازی آبخوان‌ها است که اکنون به بیش از ۱۵۰ میلیارد متر مکعب رسیده است، یعنی ایرانیان ۱۵۰ میلیارد متر مکعب بیشتر از آنچه در طول ۳ دهه اخیر وارد آبخوان‌ها شده برداشت داشته‌اند و این باعث فرونشست زمین در محدوده‌ای دست‌کم ۵۷ هزار کیلومتر مربع با میزان به طور متوسط یک سانتی‌متر در سال شده است. 

تا زمانی که چشم مان به آسمان است انتظار حل بحران فرونشست نداشته باشیم 

وی افزود: مناطقی که دچار این معضل شده‌اند عملا کارایی خود را از دست داده‌اند و تا زمانی که ما نتوانیم ناترازی آبخوان‌ها را کنترل کنیم و مصرف آب را در بخش کشاورزی و صنعت، با توان بوم‌شناختی کشور متناسب نکنیم و تا زمانی که نتوانیم یک اقتصادی را در کشور تعریف کنیم که آب‌محور نباشد و در حقیقت تا زمانی که همه تخم‌مرغ‌های‌مان را در سبدی نگذاریم که چشمش به آسمان باشد هرگز امیدوار نباشیم که بحران و خطر فرونشست را مهار کنیم.

باید ۲۰ درصد از فرسایش خاک کم‌ شود

این کارشناس حوزه آب و محیط زیست گفت: البته اقداماتی از سوی دولت در دستور کار قرار گرفته و آن اینکه در اردیبهشت ماه سال گذشته سند امنیت غذایی کشور به تصویب ریاست‌جمهوری رسید و در تیر ماه نیز در ساختمان مجلس ابلاغ شد، مطابق این سند باید تا افق ۱۴۱۱؛ ۳۰ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شود و ۴۵ میلیارد متر مکعب ناترازی آبخوان‌ها و ۲۰ درصد فرسایش خاک کاهش پیدا کند که این یکی از امیدبخش‌ترین سندهایی است که در طول سال‌های پس از انقلاب صادر شده و وظیفه مردم، دانشگاهیان و رسانه‌ها است اکه اجرای مو به موی این سند را مطالبه کنند.

سند امنیت غذایی را اطلاع رسانی کنید

وی با انتقاد از اطلاع‌رسانی مسئولین در زمینه امضای سند امنیت غذایی کشور تصریح کرد: تاکنون هیچ یک از مسئولین هیچ اشاره‌ای به امضای این سند امنیت غذایی کشور که می‌تواند چشم‌انداز امیدبخشی برای آینده به تصور بکشد و نشان دهد که مسئولین کشور خطر فرونشست را درک کرده‌اند؛ نشده است.

هر سال باید ۵ میلیارد متر مکعب از ناترازی آب کم شود

درویش بیان داشت: اکنون بنا بر این است که معاونت وزارت کشاورزی عملکرد ۷ سال سند را منتشر کند که چقدر به دستاوردها رسیده‌ایم، هر سال باید ۳ میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی کاهش پیدا کرده و ۵ میلیارد متر مکعب از ناترازی آب کم شود حال منتظریم دستاوردهای سند منتشر شود و مشخص شود که آیا به اهداف مدنظر رسیده‌ایم یا خیر و اگر نرسیده‌ایم کدام دستگاه‌ها مقصر هستند و چگونه باید با آنها مقابله شود؟

مردم باید شفاف بدانند 

وی تاکید کرد: مردم باید شفاف بدانند که مسئولین چه راهکار عملی و منطقی در دستور کار دارند و در این بین باید در خصوص امنیت غذایی مطالبه‌گری صورت گیرد.

 اوضاع خراسان رضوی بد است

این کارشناس حوزه آب و محیط زیست در ادامه گفت: بر اساس ناترازی آبخوان‌ها بدترین وضعیت را خراسان رضوی دارد که میزان ناترازی به ۳۳ میلیارد متر مکعب رسیده و بعد از آن استان‌های کرمان، فارس و اصفهان قرار دارند و تهران هم وضعیت بسیار نامطلوبی دارد، درواقع بجز استان گیلان در هر ۳۰ استان کشور رگه‌هایی از فرونشست دیده شده و از میزان تاراج منابع آب زیرزمینی هم بعد از خراسان، کرمان، گلستان، فارس، قزوین، تهران، اصفهان، مرکزیری، البرز و سمنان رتبه دوم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند./انتخاب

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید