مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
20 تیر 1402

مرگ بیش از ۶۰ هزار نفر در اروپا بر اثر گرما در تابستان گذشته

مرگ بیش از ۶۰ هزار نفر در اروپا بر اثر گرما در تابستان گذشت
بر اساس آخرین گزارش دو موسسه فرانسوی و اسپانیایی در تابستان سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) بیش از ۶۰ هزار نفر در اروپا بر اثر گرما جان خود را از دست داده‌اند.

به نقل از یورونیوز، نشریه «نیچر مدیسن» در گزارشی با اشاره به این موضوع خواستار تلاش مضاعف برای مقابله با امواج گرمای پیش‌رو شده است.

برآوردهای انجام شده توسط کارشناسان موسسه فرانسوی تحقیقات سلامت و موسسه سلامت جهانی «بارسلون» نشان می‌دهد که بدون واکنش موثر، این قاره تا سال ۲۰۳۰ میلادی با بیش از ۶۸ هزار مرگ مازاد ناشی از گرما در تابستان و بیش از ۹۴ هزار مرگ تا سال ۲۰۴۰ میلادی مواجه خواهد شد.

تابستان سال گذشته میلادی گرم‌ترین تابستان ثبت شده در اروپا بود که با موج گرمای بی‌سابقه رکورد دما، خشکسالی و آتش‌سوزی جنگل‌ها را شکست.

کارشناسان داده‌های دمای هوا و مرگ و میر ناشی از آن را برای دوره زمانی ۲۰۱۵-۲۰۲۰ در ۸۲۳ منطقه از ۳۵ کشور اروپایی با جمعیتی بالغ بر ۵۴۳ میلیون نفر، تجزیه و تحلیل کردند. سپس آنها توانستند مدل‌های اﭘﻴﺪﻣﻴﻮﻟﻮژﻳک برای پیش بینی مرگ و میر ناشی از گرما را برای هر منطقه و هر هفته از تابستان سال گذشته ایجاد کنند. در مجموع این تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که بین ۳۰ مه تا چهار سپتامبر سال گذشته میلادی، ۶۱ هزار و ۶۷۲ مرگ ناشی از گرما در اروپا رخ داده است. بیشترین میزان این مرگ و میر هم در ایتالیا، یونان، اسپانیا و پرتغال بوده است.

در این مدت، موج گرمای بی‌سابقه‌ای بین ۱۸ تا ۲۴ ژوئیه رخ داد که طی آن در مجموع ۱۱ هزار و ۶۳۷ مورد مرگ ناشی از گرمای بیش از حد اعلام شده است. «ایچم آچباک»، یکی از نویسندگان این تحلیل گفت که «این تعداد مرگ و میر، رقم بسیار بالایی است.»

انسان‌ها، سیاره زمین را حدود ۱.۱ درجه سانتی گراد گرم کرده‌اند اما در اروپا، دمای هوا تقریبا دو برابر میانگین جهانی افزایش یافته است. اگر دولت‌ها از مردم در برابر هوای گرم‌تر محافظت نکنند و گازهای گلخانه‌ای کمتری منتشر نشود، موج گرما حتی مرگبارتر هم خواهد شد./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید