مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
30 مرداد 1401

کاهش ۵۰ درصدی صادرات زعفران طی ۶ ماه گذشته

 رئیس کمیسیون آب و محصولات کشاورزی اتاق مشهد گفت: کاهش ۵۰ درصدی صادرات زعفران طی ۶ ماه گذشته ناشی از نگاه غیرواقع بینانه در تدوین قوانین و مقررات و تصمیم‌گیری‌های مهم در عرصه‌های اقتصادی است.

علی  شریعتی‌مقدم در خصوص چالش‌های موجود در عرصه صادرات زعفران اظهار کرد: مشکلاتی که در حوزه صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد، منحصر به استان نبوده و جنبه ملی دارند. سایر کشورهای موفق دنیا از مسیر صادرات موفق به ارتقاء رشد اقتصادی، افزایش رفاه اجتماعی و افزایش سرانه درآمد شده‌اند. ما نیز برای دستیابی به این مهم، بایستی به افزایش تسلط و تمرکز در حوزه صادرات بپردازیم و نسبت به کاهش موانع موجود در این زمینه اقدام کنیم.

وی افزود: باوجود تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان وجود دارد، مانع‌تراشی‌های داخلی نیز نقش پررنگی در افزایش معضلات صادراتی کشور داشته است. از سال ۹۷، قوانین سخت‌گیرانه تعهدات ارزی به صورت یک جانبه تدوین شده، اما به مرحله اجرایی نرسیده‌است.

رئیس کمیسیون آب و محصولات کشاورزی اتاق مشهد اضافه کرد: صادرکنندگان و کارآفرینانی که با وجود معضلات متعدد همچنان در کشور باقی مانده و به ادامه فعالیت‌های خود در عرصه بین‌المللی می‌پردازند، با سیاست‌های کلی کشور هم‌سو هستند، اما مادامی که به برنامه‌های تدوین شده در راستای حمایت از صادرکنندگان عمل نشود و نگاه جزیره‌ای در فضای اقتصادی حاکم باشد، تعداد زیادی از صادرکنندگان حرفه‌ای و متخصص عرصه را ترک می‌کنند و کیفیت فعالیت‌های صادراتی کاهش می‌یابد.

شریعتی‌مقدم ادامه داد: با توجه به مانع‌تراشی‌های متعددی که در حوزه صادرات رخ می‌دهد، بسیاری از بازارهای صادراتی فعالان اقتصادی از دست رفته است. کاهش ۵۰ درصدی صادرات زعفران طی ۶ ماه گذشته ناشی از نگاه غیرواقع بینانه در تدوین قوانین و مقررات و تصمیم‌گیری‌های مهم در عرصه‌های اقتصادی است.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت‌های پایه صادراتی به معنای افزایش تعهدات صادرکنندگان است. این مسئله موجب افزایش ریسک‌پذیری در امر صادرات می‌شود و فعالیت صادرکنندگان را با تنگناهای مختلفی رو به رو می‌کند.

رئیس کمیسیون آب و محصولات کشاورزی اتاق مشهد ضمن انتقاد بر اعمال عوارض نیم‌درصدی آب مجازی بر محصولات کشاورزی که آب زیادی مصرف نمی‌کنند، گفت: از فروردین ماه سال جاری عوارض نیم‌درصدی آب مجازی بر محصولات کشاورزی همچون پسته،زعفران و… اعمال شد. درحالی که تولید این محصولات آب زیادی را مصرف نمی‌کند بهتر بود این عوارض بر محصولاتی که در روند تولید از آب زیادی بهره‌مند می‌شوند اعمال شود.

شریعتی مقدم بیان کرد: همچنین اعمال عوارض نیم درصدی باید بر صنایع سنگینی صورت بگیرد که به جای استقرار در مناطق ساحلی، در منطقه‌های خشک و کویری مستقر می‌شوند. صنعت فولاد از جمله مصداق‌های این مورد محسوب می‌شود. این جای‌گذاری‌های نادرست و اعمال قوانین نابخردانه به منابع آبی کشور نیز مضر و آسیب‌زا خواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر در حوزه کشاورزی به تکمیل زنجیره‌های ارزش بپردازیم و موفق به ایجاد ارزش افزوده بیشتری در محصولات کشاورزی بشویم، قادر به ایجاد اشتغال‌ و همچنین توسعه اقتصادی در منطقه خواهیم بود.

رئیس کمیسیون آب و محصولات کشاورزی اتاق مشهد در ادامه افزود: برای دستیابی به توسعه اقتصادی مناطق کویری، بایستی از بسترهای بومی کشور به صورت مدرن بهره‌برداری کنیم و با ایجاد ارزش افزوده، استفاده از مزایای برندسازی و… به عملیاتی کردن برنامه‌های مطلوبی که در راستای رشد و پیشرفت اقتصاد تدوین می‌شود، بپردازیم.

شریعتی‌مقدم گفت: روند تولید زعفران در خراسان رضوی طی یک سال گذشته سیر نزولی را پشت سر گذاشته است. در خصوص تولید زعفران باید روش‌های جهشی را مد نظر قرار بدهیم که منجر به افزایش ارزآوری بشود. نظارت و نگاه ویژه بر تولید بهداشتی، ارگانیک و حرفه‌ای از جمله ملزوماتی است که در راستای تولید زعفران باید مورد توجه قرار بگیرد./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید