مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
28 تیر 1401

روسیه با کمک امارات تحریم نفتی غرب را دور می زند

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه و با استناد به یک پیش فاکتور فروش نفت ادعا کرد که روسیه به دنبال دریافت درهم امارات در ازای صادرات نفت به برخی مشتریان خود در هند است و از این طریق تحریم های غرب در زمینه فروش نفت خود را دور می زند.

خبرگزاری رویترز همزمان با تلاش‌های روسیه در راستای قطع وابستگی به دلار آمریکا، با استناد به مشاهده یک پیش فاکتور فروش نفت، نوشت: این سند نشان می‌دهد که صورتحساب برای عرضه نفت روسیه به یک پالایشگاه نفت در هند به دلار محاسبه گردیده درحالیکه برای مبلغ پرداختی درهم امارات درخواست شده است.

براساس این گزارش، روس‌نفت شرکت بزرگ روسیه، از طریق شرکت‌های تجاری از جمله «اورست انرژی» و «کورال انرژی» به هند که اکنون دومین مشتری بزرگ بعد از چین است، نفت ارسال می‌کند. مسکو در ماه ژوئن برای دومین ماه متوالی پس از عراق، جای عربستان سعودی را به عنوان دومین تامین‌کننده نفت هند گرفت.

این خبرگزاری همچنین به نقل از منابع آگاه خود نوشت که دست کم دو پالایشگاه هندی پیشتر پرداختی‌های خود را به درهم انجام داده اند و پالایشگاه‌های دیگری نیز در روزهای آینده این روند را پیش خواهند گرفت.

پیش فاکتوری که رویترز به آن استناد کرده است، بیانگر این است که پرداختی‌ها از طریق مشرق‌بانک در دوبی به گازپروم‌بانک داده می‌شود. امارات متحده عربی که به دنبال حفظ موضع بی طرفی در جنگ اوکراین است، تحریم‌هایی علیه مسکو اعمال نکرده و این پرداخت‌ها می‌تواند به گمانه زنی‌ها در مورد اینکه امارات در کنار روسیه است، بیفزاید.

منابع آگاه همچنین به رویترز اعلام کردند که شرکت‌های تجاری مورد استفاده روس‌نفت درخواست پرداخت درهم را از ماه جاری میلادی آغاز کردند.

رویترز در ادامه به اظهارات سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ماه آوریل اشاره کرد و نوشت: “روسیه می خواهد استفاده از ارزهای غیرغربی را برای تجارت با کشورهایی مانند هند افزایش دهد”.

وزیر دارایی روسیه ماه گذشته گفت که مسکو ممکن است شروع به خرید ارزهای کشورهای “دوست” کند و از چنین دارایی‌هایی برای تاثیرگذاری بر نرخ دلار و یورو به عنوان ابزاری برای مقابله با افزایش شدید روبل استفاده کند./ایرنا

 

 

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید