مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
9 تیر 1402

تهران پنجمین استان خشک کشور

تهران پنجمین استان خشک کشور شناخته شده، هرچند که در حال حاضر وضعیت تامین آب در این استان شرایط نرمالی دارد و آنطور که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرده در صورتی که میزان همراهی مشترکان از چهار درصد به ۱۰ درصد افزایش یابد، می‌توانیم بدون هیچ‌گونه مشکلی تامین آب را داشته باشیم.

میزان بارندگی‌ها در سال ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ در استان تهران ۴۰ درصد نسبت به میانگین بلندمدت ۵۰ ساله کاهش یافت، در این بین میزان بارش‌ها نسبت به سال قبل چهار تا پنج درصد رشد داشته اما حجم ذخائر سدها نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

اما نسبت به سال گذشته سدهای استان تهران وضعیت مطلوبی ندارند چرا که ۴۰ میلیون مترمکعب ذخیره سدها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، سال های گذشته ۷۵ درصد آب مورد نیاز تهران از پنج سد طالقان، امیرکبیر، لار، لتیان و ماملو تامین می شد. ظرفیت سد لار که ۹۰۰ میلیون متر مکعب بوده، به دلیل فرار آب به ۴۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است. سد لتیان و سد ماملو هم به دلیل کاهش بارندگی، با  افت حجم آب روبه رو شده و وضعیت مطلوبی ندارند.

هدررفت آب در شبکه‌های استان تهران اکنون ۲۱ درصد بوده که ۱۱ درصد هدررفت فیزیکی و ۱۰ درصد هدررفت واقعی ثبت شده که این میزان نسبت به متوسط کشوری عدد پایینی است. همچنین ۷۲۰ حلقه چاه در شهر تهران وجود دارد که منابع زیرزمینی از آنها استخراج می‌شود، ۵۵ درصد از منابع زیرزمینی را مورد استفاده قرار می‌دهیم و تنها از ۴۵ درصد منابع سطحی استفاده می‌کنیم.

الگوی مصرف آب به صورت ماهانه برای یک انشعاب ۱۴ مترمکعب است و خانواده‌هایی که این میزان مصرف می‌کنند جزو مشترکان خوش مصرف و مشترکانی که بین ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب مصرف دارند، مشترکان پرمصرف و مشترکانی که بیش از دو برابر الگو آب مصرف می‌کنند، مشترکان بد مصرف به حساب می‌آیند.

همچنین مشترکانی که بیش از دو برابر الگو مصرف می‌کنند، در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سال ۱۴۰۲، ۲۷ درصد میزان مصرف خود را کاهش داده‌اند، مشترکانی که بین صفر تا ۱۴ درصد مصرف داشتند، ۱۱ مترمکعب میزان مصرف خود را افزایش و مشترکانی که ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب مصرف داشتند، هشت درصد میزان مصرف خود را کاهش داده‌اند و به طور کلی مصرف آب در سه ماهه اول سال نسبت به سال قبل چهار درصد کاهش یافته است.

محسن اردکانی – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره وضعیت تامین آب در تهران به ایسنا گفت: در حال حاضر در هیچ نقطه ای در تهران افت فشار آب نداریم، اگر میزان همراهی مشترکان از چهار درصد به ۱۰ درصد افزایش یابد، می‌توانیم بدون هیچ‌گونه مشکلی تامین آب را داشته باشیم، همچنین برنامه‌ای برای جیره‌بندی و قطع آب وجود ندارد.

وی با تاکید بر این‌که تهران آمادگی بارگذاری جمعیت جدید با توجه به منابع آبی ندارد، اظهار کرد: امسال نسبت به سال گذشته منابع آبی در دسترس به مراتب کمتر بوده و دمای هوا نیز افزایش بیشتری یافته است و هیچ راهی به جز همراهی مردم برای تامین منابع آبی وجود ندارد.

روند افزایشی مصرف آب و افزایش دمای هوا در روزهای اخیر، ضرورت مدیریت مصرف آب در پایتخت را دو چندان می‌کند، از این رو در ابتدای شروع فصل گرما به شهروندان توصیه می‌شود با انجام برخی اقدامات ساده هم‌چون انجام سرویس‌های دوره‌ای و بررسی اتصالات کولرهای آبی، بازدهی کولرها را افزایش و مصرف آب آنها را کاهش دهند.

هم‌چنین توصیه می‌شود با انجام مراقبت و بررسی‌های فنی اتصالات و لوله‌های آب ساختمان، هدررفت‌های پنهان و آشکار سیستم‌های لوله‌کشی را شناسایی و ترمیم و از هدررفت آب پیش‌گیری کنند./ایسنا

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید