مجله ویدئو اینترنتی تی‌بین تی‌بین
19 تیر 1402

افزایش ۵۰ تا ۲۵۰ میلیونی قیمت خودروهای مونتاژی با مصوبه جدید شورای رقابت

پس از گذشت دو ماه از نهایی شدن اولین مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت‌گذاری خودروهای مونتاژی و حاشیه‌های پیرامون آن، در نهایت روز ۱۷ تیرماه در جلسه شورای رقابت، قیمت‌های پایه جدید به صورت مصوب اعلام شد که در این گزارش تغییرات قیمت‌های مصوب اول و قیمت‌های جدید مورد بررسی قرار گرفت.

پس از تصویب و افزایش قیمت خودروهای داخلی، در نخستین روزهای نیمه دوم فروردین ماه امسال، شورای رقابت تصمیم گرفت که برای اولین بار بر روی قیمت خودروهای مونتاژی هم دست بگذارد و تعیین‌کننده قیمت محصولات شرکت‌های خودروسازی باشد. این تصمیم در جلسه روز ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲ شورای رقابت اتخاذ شد اما پروسه تصویب، یک ماهی به طول انجامید و پس از امروز و فرداهای بسیار شورای رقابت برای تعیین تکلیف این موضوع، در نهایت، قیمت خودروهای مونتاژی ۱۶ اردیبهشت ماه تصویب و یک روز بعد (۱۷ اردیبهشت ماه) اعلام شد.

موضوع اما به همین سادگی‌ها نبود، خودروسازان که قیمت‌های مصوب شورای رقابت را متناسب با هزینه‌های تولید نمی‌دانستند تا همین هفته گذشته هم از اجرای مصوبه شورای رقابت سرباز می‌زدند و قیمت‌های مصوب شورای رقابت را اجرایی نمی‌کردند؛ این خودروسازان نه‌تنها برای منتخبان مرحله نخست فروش یکپارچه خودروها با قیمت‌های خود، دعوتنامه واریز وجه ارسال می‌کردند که مرحله دوم را هم با همان قیمت تعیین شده توسط خود (قیمت کارخانه که بالاتر از مصوب شورای رقابت بود) برگزار کردند.

در این بین علیرغم اینکه وزارت صمت در نامه‌ای به شورای رقابت ضمن اشاره به بازخوردهای دریافتی از خودروسازان و بیان اینکه تعدیل‌ها در حوزه‌های محدودی اعمال شده است، خواستار بررسی بیشتر و دقیق‌تر در قیمت خودروهای مونتاژی شد؛ اما در این رابطه شورای رقابت، اعلام کرد که نظر شورا و کارگروه خودرویی این است که هر آنچه که تصمیم گرفته شده، به طور قطعی اجرا شود؛ اما چنانچه در فاصله دو تا سه ماه آینده، تغییراتی در صورت‌های مالی، نرخ ارز، قیمت‌ها و هزینه‌های تمام شده صورت گرفت، این موضوع دوباره در کارگروه خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پس از آن هم وزارت صمت وارد عمل شد و با برگزاری جلسه‌ای با پنج خودروساز خصوصی کشور و مسئولان وزارت صمت، ضوابط قیمت خودروهای مونتاژی را تعیین تکلیف کرد؛ خودروسازان هم مصوبه شورای رقابت را پذیرفته و ملزم به اجرای آن شدند؛ اما بازهم خبری از اجرا نبود.

در نهایت هفته گذشته، یکی از مسئولان شورای رقابت، توضیحاتی در مورد بررسی قیمت خودروهای مونتاژی ارائه و اعلام کرد: شورای رقابت در مورد خودروهای مونتاژی به صورت مستمر و روزانه جلسه دارد، در این جلسات اولویت با خودروهایی است که تاکنون قیمت آن‌ها اعلام نشده است؛ بر این اساس قرار شد که در جسله روز شنبه (۱۷ تیر ماه) قیمت خودروهای مونتاژی مجدد در دستور کار جلسه باشد و مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس تغییرات صورت گرفته، کمترین میزان افزایش حدود ۴۹ میلیون تومان (۴۹ میلیون و ۷۷۴ هزار و ۷۸۰ تومان) و بیشترین میزان افزایش بالغ بر  ۲۶۲ میلیون تومان ( ۲۶۲ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۳۲ تومان) بوده است.

طبق آنچه که مقرر بود، این جلسه روز شنبه 17 تیر ماه برگزار شد که ماحصل آن، اصلاح قیمت خودروهای مونتاژی و اعلام قیمت‌های جدید بود.

در مصوبه جدید شورای رقابت آمده است که در راستای اجرای ماده ۳-۱ دستورالعمل تنظیم بازار خودرو سواری مصوبه جلسه ۵۴۳ شورای رقابت ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ، قیمت‌های محاسباتی محصولات مونتاژی که توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که در جلسات کارگروه خودروی این شورا مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت، جمع‌بندی و پیشنهاد نهایی کارگروه مذکور در تاریخ ۶ و ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۲ سازمان یادشده به تصویب شورای رقابت رسید.

جدول زیر بر اساس مصوبه اول این شورا در ۱۶ اردیبهشت ماه و مصوبه روز گذشته، در تعیین قیمت پایه خودروهای مونتاژی تهیه شده است.

شرکت   نام محصول قیمت مصوب ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ قیمت مصوب ۱۴۰۲/۰۴/۱۷ میزان افزایش قیمت درصد افزایش
 مدیران‌خودرو تیگو ۷ پرو ۱۰.۰۹۷.۴۵۱.۷۴۳ ۱۲.۶۶۵.۲۵۰.۲۴۰ ۲.۵۶۷.۷۹۸۴۹۷ ۲۵
مدیران‌خودرو   FX پریمیوم ۱۵.۳۲۶.۸۰۱.۳۲۴
مدیران‌خودرو تیگو ۸ پرو ۱۴.۸۳۲.۷۵۹.۹۸۱ ۱۵.۹۳۰.۷۵۱.۶۳۸ ۱.۰۹۷.۹۹۱.۶۵۷ ۷
مدیران‌خودرو تیگو ۸ پرومکس ۲۱.۱۶۸.۲۸۶.۱۷۳
مدیران‌خودرو آریزو ۵ توربو IE ۷.۳۵۳.۹۹۳.۹۳۰ ۹.۱۷۴.۲۴۵.۷۴۶ ۱.۸۲۰.۲۵۱.۸۱۶ ۲۵
مدیران‌خودرو آریزو ۶ پرو ۱۰.۲۴۳.۷۵۷.۹۰۴ ۱۰.۹۹۴.۸۱۳.۸۸۸ ۷۵۱.۰۵۵.۹۸۴ ۷
مدیران‌خودرو  MVM X۲۲ MT ۴.۸۴۵.۳۲۳.۶۹۴ ۶.۱۳۷.۵۳۶.۳۸۲ ۱.۲۹۲.۲۱۲.۶۸۸ ۲۶
مدیران‌خودرو  MVM X۲۲ پرو ۶.۴۶۵.۱۲۸.۳۶۱ ۷.۷۲۷.۷۰۳.۲۰۹ ۱.۲۶۲.۵۷۴.۸۴۸ ۲۰
مدیران‌خودرو MVM X۵۵ پرو ۹.۸۳۹.۲۶۸.۱۸۳ ۱۱.۰۹۴.۳۴۱.۷۵۰ ۱.۲۵۵.۰۷۳.۵۶۷ ۱۳
کرمان‌موتور جک J۴ ۵.۵۲۵.۹۳۵.۹۶۵ ۶.۸۵۱.۹۳۳.۲۵۶ ۱.۳۲۵.۹۹۷.۲۹۱ ۲۴
کرمان‌موتور جک S۳ ۶.۳۲۲.۲۸۹.۲۸۷ ۸.۰۴۵.۶۱۹.۳۰۰ ۱.۷۲۳.۳۳۰.۰۱۳ ۲۷
کرمان‌موتور  جک S۵ ۹.۹۲۱.۴۷۶.۷۴۶ ۱۱.۰۳۶.۱۲۴.۷۹۳ ۱.۱۱۴.۶۴۸.۰۴۷ ۱۱
کرمان‌موتور  KMC K۷ ۱۱.۳۷۶.۷۰۵.۲۴۷ ۱۳.۸۲۹.۱۲۶.۳۳۲ ۲.۴۵۲.۴۲۱.۰۸۵ ۲۲
کرمان‌موتور  KMC J۷ ۱۱.۲۴۷.۲۱۵.۰۰۰
 بهمن‌موتور  ریسپکت ۸.۵۹۰.۰۱۲.۱۹۵
بهمن‌موتور دیگنیتی پرایم ۸.۴۳۱.۹۳۶.۲۸۳ ۱۱.۰۳۸.۶۶۳.۲۶۷ ۲.۶۰۶.۷۲۶.۹۸۴ ۳۱
بهمن‌موتور دیگنیتی پرستیژ ۱۲.۹۱۰.۴۲۵.۴۸۳
بهمن‌موتور فیدلیتی ۷.۲۸۶.۵۹۷.۳۶۰ ۹.۹۱۰.۸۲۷.۶۸۵ ۲.۶۲۴.۲۳۰.۳۲۵ ۳۶
بهمن‌موتور فیدلیتی ۷ نفره ۱۰.۱۳۶.۶۵۳.۵۲۶
فرداموتور دانگ‌فنگ SX۵ ۶.۴۵۷.۳۰۷.۷۲۴ ۸.۰۰۳.۸۳۲.۹۱۰ ۱.۵۴۶.۵۲۵.۱۸۶ ۲۴
فرداموتور FMC T۵ ۸.۹۶۵.۳۲۴.۳۹۶ ۱۰.۸۷۰.۳۵۹.۳۵۴ ۱.۹۰۵.۰۳۴.۹۵۸ ۲۱
فرداموتور FMC M۴ ۱۶.۱۱۹.۶۸۱.۷۵۱
ایلیاموتور دایون Y۵ ۱۱.۲۷۳.۳۵۵.۹۸۷ ۱۱.۷۷۱.۱۰۳.۷۹۰ ۴۹۷.۷۴۷.۸۰۳ ۴
مکث‌موتور  تیارا ۱۱.۶۳۹.۱۶۰.۹۸۸
آرین‌پارس‌موتور لاماری ۱۲.۰۱۴.۰۹۸.۰۹۵

 

گفتنی است که طبق اعلام شورای رقابت،  قیمت دو خودروی هایما S۵ و S۷ بر اساس مصوبه ۵۷۲ خرداد ماه امسال لازم الاجراست./ایسنا

شرکت نام محصول قیمت
ایران‌خودرو هایما S۵ ۸.۴۱۴.۶۵۸.۷۷۷
ایران‌خودرو هایما S۷ ۸.۶۲۶.۲۸۹.۵۰۴
ایران‌خودرو هایما S۸ ۱۰.۶۹۳.۱۷۸.۹۶۵

 

دیدگاه کاربران

اولین کسی باشید که نظر می‌دهد!

افزودن دیدگاه جدید