دیرینه‌شناسان فسیل‌های قورباغه‌ای سر سرخ(redhead) با قدمت ۱۰ میلیون ساله را یافته‌اند.

به نقل از آی‌ای، دیرینه‌شناسان دانشگاه کالج کورک(UCC) در حال مطالعه فسیل‌های قورباغه‌های ۱۰ میلیون ساله بودند که شواهدی از رنگدانه‌ای پیدا کردند که مسئول رنگ قرمز است. این اولین شواهد مولکولی از وجود فائوملانین(pheomelanin) -رنگدانه‌ای که رنگ زنجبیل را تولید می‌کند -در فسیل‌هاست.

دکتر تیفانی اسلیتر، دیرینه‌شناس و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: این یافته بسیار هیجان انگیز است، زیرا دیرینه شناسان را در جایگاه بهتری برای تشخیص رنگدانه‌های مختلف ملانین در فسیل‌های بیشتر قرار می‌دهد.

تکامل رنگدانه‌ها

این یک عنصر حیاتی به درک ما از تکامل رنگدانه‌ها در قلمروی حیوانات اضافه می‌کند. با این حال در انسان‌ها، افرادی که به طور ذاتی مقادیر زیادی فائوملانین تولید می‌کنند، معمولاً موهای قرمز یا بلوند، کک‌ و مک و پوستی روشن دارند.

از آنجایی که فائوملانین از پوست در برابر اشعه فرابنفش محافظت نمی‌کند، افرادی که فائوملانین بیشتری دارند، خطر بیشتری را در مورد آسیب پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تحمل می‌کنند.

ملانین یک اصطلاح گسترده برای گروهی از رنگدانه‌های طبیعی موجود در بسیاری از موجودات زنده است. ملانین مشتق شده از اسید آمینه تیروزین است، با این حال از اسیدهای آمینه ساخته نشده‌ است و یک پروتئین نیست.

فسیل‌ها همواره در اثر گرما و فشار در طول مدت مدفون ماندن تغییر می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که ما تمام اطلاعات زیست مولکولی اصلی را از دست می‌دهیم. پروفسور مک نامارا نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: آزمایش‌های فسیلی ما کلید درک شیمی فسیل‌ها بود و ثابت کرد که ردپایی از مولکول‌های زیستی می‌توانند از پخته شدن در طول فرآیند فسیل‌سازی زنده بمانند.

فائوملانین اکنون برای حیوانات، سمی است

شواهد فسیلی فائوملانین مبهم بوده است. برای اینکه پژوهشگران پیشینه فسیلی ملانین را درک کنند، ضروری است که بتوانند نشانه‌های معتبر ملانین‌های فسیلی را شناسایی کرد و از اثرات سال‌های سال فسیل شدن متمایز کرد. این مطالعه نشان می‌دهد که مونومرهای فائوملانین می‌توانند از این همه مدت گذر زمان جان سالم به در ببرند.

این تیم آزمایش‌های آزمایشگاهی را روی پرهایی با